Bordan Yakıt Hücreleri İçin Hidrojen Salınımı Projesi

Bordan Yakıt Hücreleri İçin Hidrojen Salınımı Projesi

Türk bilim adamının projesine Almanya’dan destek”Bordan Yakıt Hücreleri İçin Hidrojen Salınımı Projesi”ne, destek geldi.

Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Fen Fakültesi Kimya Bölümü Anorganik Kimya Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Zahmakıran’ın, “Bordan Yakıt Hücreleri İçin Hidrojen Salınımı Projesi”ne, Almanya’nın Berlin Üniversitesi ortak oldu.

Yüksek lisans döneminde hidrojene dayalı enerji uygulamaları ve bor malzemelerinin bu amaçla kullanımıyla ilgili araştırma projesiyle Rudolf-MAN Diesel Proje Yarışmasını kazanan ilk öğrenci olan Zahmakıran, hazırladığı projeyi iki yıl boyunca Berlin Üniversitesi ile ortak yürütecek.

Zahmakıran, yaptığı açıklamada, yenilenebilir enerji kaynakları üzerine hazırladığı projenin detaylarını anlattı.

Fosil yakıtların dünya nüfusunun hızlı bir şekilde artması ve teknolojide enerji gereksinimine duyulan ihtiyaçlar nedeniyle tükenmek üzere olduğunu ifade eden Zahmakıran, OECD raporlarına göre 2060 yılına kadar herhangi yeni bir rezerv bulunmaması durumunda fosil yakıtlarının tümünün tükeneceğini söyledi.

Bu nedenle yenilenebilir enerji kaynaklarının geliştirilmesi ve kullanılmasının büyük önem taşıdığını kaydeden Zahmakıran, Almanya’daki proje ortağı Prof. Nicola Pinna ile hazırladığı projenin de Türkiye’nin büyük rezerve sahip olduğu “bor” madeninden biri olan “amonyak-boran”, kontrollü ve tersinir hidrojen üretimine dayandığını kaydetti.

Hidrojenin, yakıt hücreleri sisteminde ve elektrik üretiminde kullanılacağını dile getiren Zahmakıran, şöyle devam etti:

“Hidrojen, amonyak borandan 4 farklı tepkime yoluyla elde edilebiliniyor. Fakat bu tepkimelerden ikisi ‘kinetik kontrol’ dediğimiz yakıt hücrelerinde, özellikle taşıtlarda kullanılması aşamasında önem arz eden, kinetik kontrolünü sağlayan tepkimeler. Bu iki tepkime için uygun, düşük maliyetli metallerin kullanıldığı, etkin, uzun ömürlü ve tekrar kullanılabilir katalizörlerin geliştirilmesi lazım. Çünkü iki tepkimede ancak uygun katalizör eşliğinde gerçekleşiyor ve hidrojen üretimini sağlıyor. İşte bu da kataliz alanında çığır açacak bir gelişme demek. Projeyle, atomların dizilişinden etkin yüzey atomlarının sayısına kadar kontrolünü sağlayarak, uygun katalizörler geliştirip, ülke koşullarında sentezi mümkün olan amonyak-boran gibi önemli bir kimyasaldan, tersinir hidrojen üretimini sağlayacağız. Projemiz bunun üzerine.”

“İLK TÜRK OLMANIN VERDİĞİ MUTLULUK FARKLI OLDU”

Projenin özgün değerinin çok yüksek olduğunu belirten Zahmakıran, projenin ortaya çıkarılması aşamasında büyük heyecan duyduğunu ifade etti.

Önceki yıllarda amonyak borandan hidrojen üretimine yönelik projeler yapıldığını anımsatan Zahmakıran, şöyle konuştu:

“Bu tepkime için uygulamada kullanımına yönelik düşük maliyetli, uzun ömürlü ve tekrar kullanılabilirlik performansı yüksek katalizörler halen geliştirilmemişti. Projemiz, bu ihtiyacı karşılamaya yönelik, katalizördeki metalin parçacık boyutunu, atom dizilişi ve morfolojisini kontrol edilebileceğimiz ilk ve tek çalışma. Tabii projenin ortaya çıkarılmasında büyük bir heyecan ve mutluluk duydum. Projenin böyle önemli bir kurumdan kabul görmesi ve iki sene gibi uzun bir süre destek alması bizim için çok önemliydi. Vakıf, ülkemizde bildiğim kadarıyla çok az sayıda bilim adamı na burs ve destek sağladı. Ama fonun George Forster Research Fellowship adı altında başlattığı program, hem sağladığı yüksek maddi destek hem de taşıdığı etki yönünden ilk kez bir Türk akademisyene verildi.”

“YENİLENEBİLİR ENERJİ, HAYATIN TÜM ALANLARINDA KULLANILACAK”

Zahmakıran, projenin başarılı olması halinde uygulanabilir alan ve endüstriyel ölçekte de oldukça önemli gelişmeler sağlayacağını ifade etti.

Dünyada yakıt hücrelerindeki kullanımın gün geçtikçe arttığını belirten Zahmakıran, şunları kaydetti:

“Daha önce yakıt hücreleri sınırlı uygulama alanları buluyordu. Ancak günümüzde insansız hava taşıtlarından cep telefonu bataryasına kadar her yerde yakıt hücreleri uygulama alanı buluyor. Bu yakıt hücrelerinin çalışabilmesi için gerekli olan hidrojen, ülkemizde bol bulunan bor madeninden sağlanabiliyor. Bunun tersinin yani tepkime sonunda hidrojenin yanında olan ürünün tekrar başlangıç malzemesi olması oldukça önemlidir. Bu süreklilik gerektiren bir enerji sisteminin oluşturulması demek. Bu projeyle endüstriden sanayiye birçok alanda hayatımız kolaylaşacak.”

Bu sistemin araçların yakıt ihtiyacı karşılamada önem taşıdığını ifade eden Zahmakıran, bor rezervine sahip olmayan ülkelerde bile elektrik enerjisi ile çalışan hibrit araçların yoğun olarak üretildiğini, bu açıdan büyük rezerve sahip olan Türkiye’de projeyle alınacak pozitif sonuçların önem taşıdığını sözlerine ekledi.

Kaynak: blogalani.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teknoloji

SEO Nedir, SEO Trendleri Nedir, SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

Araştırmak istediğiniz konuyla ilgili sorgular girerek aramada hangi içerik türlerinin sıralandığını görebilirsiniz. Örneğin, “en iyi spor malzemeleri” için, başlığında 2021 yazan listeler Google’ın ilk sayfasına hakimdir. İçeriğin uzunluğuna ve derinliğine karar verin İçeriğinizin uzunluğu SEO için önemli bir husus olmalıdır. Daha kısa, atıştırılabilir gönderiler sosyal paylaşımlar için yararlı olabilirken, SEO Fiyatları Backlinko ve Ahrefs tarafından […]

Devamını Oku..
HTC ve Google İlk Android Lollipop Nexus Tableti Piyasaya Sürüyor
Teknoloji

HTC ve Google İlk Android Lollipop Nexus Tableti Piyasaya Sürüyor

Nexus 9, premium bir tablet deneyimi sunmak için HTC’nin tasarımdaki mükemmeliyetini Google’ın en son Android Lollipop yazılımı ile birleştiriyor. Teknoloji inovasyonu ve tasarımda dünya lideri htc bugün Android™ Lollipop işletim sistemine sahip ilk tablet olan Nexus 9’un piyasaya çıkışını duyurdu. HTC ile Google arasındaki yakın işbirliğinin bir sonucu olan Nexus 9, HTC’nin premium tasarım alanındaki […]

Devamını Oku..
Philips Konferans Hoparlörü İle Yüz Yüze Konuşma
Teknoloji

Philips Konferans Hoparlörü İle Yüz Yüze Konuşma

Philips Konferans Hoparlörü ile her yerde yüz yüze konuşuyormuş gibi net görüşmeler Hoparlör etrafındaki dört çok yönlü mikrofonlarla gelișmiș gürültü engelleme özelliği, konuşmaya birden fazla kișinin katılmasını ve seslerin en net halleriyle duyulmasını sağlıyor, gürültüsüz bir konuşma için sabit ve sabit olmayan gürültüler azaltılıyor. Hızlı ve gelişmiş yankı azaltma özelliği, yankıları ortadan kaldırmak ve hoparlörden […]

Devamını Oku..