Cam Cephe Kaplamalarının Önemli İşlevleri

Cephe kaplamaları bir binanın veya evin dış görünüşünü belirleyen en önemli etkendir. Cephe kaplamaları günümüzde oldukça yoğun bir kullanım alanına sahiptir. Bundan dolayı çok sayıda çeşidi bünyesinde barındırır. Cephe kaplama çeşitlerinden bir tane cam cephe kaplama türüdür. Bu kaplama çeşidinin tercih edilme düzeyi oldukça yüksektir. Birçok büyük mekânlarda cam cephe kaplama türünü görmek mümkündür.

 Cam Cephe Kaplamalarında Silikon Cephe ve Cam Kombinasyonu

 Cam cephe kaplamalarına silikon cephe kaplamaları da denir. Bu kaplamanın üretiminde yoğun bir şekilde cam levhalar kullanılır. Cam cephe kaplamaları, dış yüzeyinde ince ve düz hatlardan oluşan ve bu hatların yanlarına çok sayıda camların yerleştirilmesi ve döşenmesi ile oluşan bir kaplama türüdür. Silikon cephenin cam panellerle kombinasyonu oldukça önemlidir. Bu kombinasyon binanın yapısına ve kullanılan camın cinsine göre değişiklik gösterir.

 Cam Cephe Kaplamalarının İşlevleri

 Birçok özelliğe ve işleve sahip olan cam cephe kaplama türü, bu özellikleri nedeni ile yüksek düzeyde tercih edilir. Cam cephe kaplamalar her türlü hava koşuluna karşı direnç gösterir. Kar veya yağmur yağışı gibi durumlarda veya dolu gibi daha sert maddelerin ortaya çıktığı zamanlar karşısında oldukça sağlam bir yapıya sahiptir.

 Yağmurun veya karın yapmış olduğu damlamaları uygulanan mekânın içine sızdırmaz. Bunun nedeni cam cephe kaplamalarının sızdırmayacak düzeyde bir sıkılıkta ve sertlikte olmasıdır. İç mekâna su sızdırmamasından dolayı bu kaplama türü, nem oluşma ihtimalini önler. Ayrıca darbelere, yarılmalara ve çatlamalara karşı yüksek dirence sahip olan bir kaplamadır. Bu kaplamanın bir başka önemli işlevi ise ses ve ısı dengesini sağlamasıdır. Sesin izolasyonunu gerçekleştirir. Dışarıdaki sesleri iç kısma, iç kısımdaki sesleri de dış tarafa yansıtmaz. Bu nedenle iç kısımdaki mekânın daha sessiz olmasına yardımcı olur.

 Cam Cephe Kaplamalarının Kullanıldığı Mekânlar

 Cam cephe kaplamaları her çeşit mekânda kullanım imkânına sahiptir. Bununla birlikte bu kaplamalar daha çok ofislerde ve iş merkezlerinin dışını kaplamak için kullanılır. Büyük mekânların tasarımında da cam cephe kaplama türüne rastlamak mümkündür. Daha tasarımsal bir yapıya sahip olması nedeni ile alışveriş merkezlerde çok sık kullanılır.


Categories:

Tags:


Comments

Bir cevap yazın