Cam Cephe Kaplamalarının Önemli İşlevleri

Cephe kaplamaları bir binanın veya evin dış görünüşünü belirleyen en önemli etkendir. Cephe kaplamaları günümüzde oldukça yoğun bir kullanım alanına sahiptir. Bundan dolayı çok sayıda çeşidi bünyesinde barındırır. Cephe kaplama çeşitlerinden bir tane cam cephe kaplama türüdür. Bu kaplama çeşidinin tercih edilme düzeyi oldukça yüksektir. Birçok büyük mekânlarda cam cephe kaplama türünü görmek mümkündür.

 Cam Cephe Kaplamalarında Silikon Cephe ve Cam Kombinasyonu

 Cam cephe kaplamalarına silikon cephe kaplamaları da denir. Bu kaplamanın üretiminde yoğun bir şekilde cam levhalar kullanılır. Cam cephe kaplamaları, dış yüzeyinde ince ve düz hatlardan oluşan ve bu hatların yanlarına çok sayıda camların yerleştirilmesi ve döşenmesi ile oluşan bir kaplama türüdür. Silikon cephenin cam panellerle kombinasyonu oldukça önemlidir. Bu kombinasyon binanın yapısına ve kullanılan camın cinsine göre değişiklik gösterir.

 Cam Cephe Kaplamalarının İşlevleri

 Birçok özelliğe ve işleve sahip olan cam cephe kaplama türü, bu özellikleri nedeni ile yüksek düzeyde tercih edilir. Cam cephe kaplamalar her türlü hava koşuluna karşı direnç gösterir. Kar veya yağmur yağışı gibi durumlarda veya dolu gibi daha sert maddelerin ortaya çıktığı zamanlar karşısında oldukça sağlam bir yapıya sahiptir.

 Yağmurun veya karın yapmış olduğu damlamaları uygulanan mekânın içine sızdırmaz. Bunun nedeni cam cephe kaplamalarının sızdırmayacak düzeyde bir sıkılıkta ve sertlikte olmasıdır. İç mekâna su sızdırmamasından dolayı bu kaplama türü, nem oluşma ihtimalini önler. Ayrıca darbelere, yarılmalara ve çatlamalara karşı yüksek dirence sahip olan bir kaplamadır. Bu kaplamanın bir başka önemli işlevi ise ses ve ısı dengesini sağlamasıdır. Sesin izolasyonunu gerçekleştirir. Dışarıdaki sesleri iç kısma, iç kısımdaki sesleri de dış tarafa yansıtmaz. Bu nedenle iç kısımdaki mekânın daha sessiz olmasına yardımcı olur.

 Cam Cephe Kaplamalarının Kullanıldığı Mekânlar

 Cam cephe kaplamaları her çeşit mekânda kullanım imkânına sahiptir. Bununla birlikte bu kaplamalar daha çok ofislerde ve iş merkezlerinin dışını kaplamak için kullanılır. Büyük mekânların tasarımında da cam cephe kaplama türüne rastlamak mümkündür. Daha tasarımsal bir yapıya sahip olması nedeni ile alışveriş merkezlerde çok sık kullanılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ekonomi

Lamine Parkeler Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey Bu Yazıda!

Evleri ya da iş yerlerini dekore ederken zemindeki döşemeleri yenilemek çok sıklıkla yapılan bir uygulamadır. Zemin döşemeleri için lamine parke tercih etmek yaşam alanınıza doğal bir doku kazandıracaktır. Lamine parkelerin hem ekolojik hem de ekonomik olmasından dolayı hemen her alanda görmek mümkündür. Lamine parkelerin dekoratif ve estetik görüntüsü, alternatiflerinin fazla olması ile kullanıcı sayısını her […]

Devamını Oku..
Hazır giyim ve konfeksiyon sektörü ihracatta yine üçüncü
Ekonomi

Hazır giyim ve konfeksiyon sektörü ihracatta yine üçüncü

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, geçen ay Türkiye’nin ihracatı, salgına rağmen 2020’nin aynı dönemine kıyasla yüzde 9,6 artışla 16 milyar 12 milyon dolara ulaşarak tüm zamanların en yüksek şubat ayı ihracat rakamını yakaladı. Geçen yılın şubat ayında 1 milyar 516 milyon 935 bin dolarlık ihracat yapan hazır giyim ve konfeksiyon, bu yılın aynı döneminde […]

Devamını Oku..
Wood Mackenzie: Petrol fiyatları nisanda 70-75 dolara yükselecek
Ekonomi

Wood Mackenzie: Petrol fiyatları nisanda 70-75 dolara yükselecek

Merkezi İskoçya’da bulunan araştırma ve danışmanlık şirketi Wood Mackenzie, küresel petrol stoklarının nisan ayı itibarıyla azalacağı tahmin ediliyor. Küresel petrol talebinin bu yıl geçen yıla göre günlük 6 milyon 300 bin varil artacağını öngören şirkete göre, Rusya ve Kazakistan’ın üretimindeki kısmi artışlar dışında OPEC+ grubunun nisanda üretimini artırmaması, yaz mevsiminin de yaklaşmasıyla stokların günlük 1 […]

Devamını Oku..