Dişim Çekildi Ağrım Devam Ediyor, Normal Mi

Dişim Çekildi Ağrım Devam Ediyor Normal Mi?

Diş çekimi sonrasında bireylerde 2-3 gün boyunca rahatsız edici bazı belirtilerin olması normal kabul edilmektedir. Ancak bunlarla baş edebilmeniz ve bu dönemi daha rahat atlatabilmeniz için diş hekimleriniz tarafından uygun görülen kişilere antibiyotik ve ağrı kesici reçete edilmektedir. Peki, dişim çekildi ağrım devam ediyor normal mi?

Diş çekilmesi sonrasında birkaç gün yanakta şişlik, ödem ve diş ile çevre dokularında ağrı olması normal bir durumdur. Ancak burada sözü edilen ağrı tolere edilebilir ve çok şiddetli olmayan bir ağrı tablosudur.

Kişilerin bu dönemi daha kolay atlatabilmeleri için diş hekimleri tarafından kendilerine uygun dozda ağrı kesici reçete edilir. Eğer dişin ağrısı giderek artarsa ve akıntı, kötü koku, beyazlıklar vb. fark edilirse iltihap kapmış olabilirsiniz.

Bunun için hemen tekrar diş hekiminize muayene olmalısınız, muhtemelen size uygun bir antibiyotik tedavisi başlanacaktır.

Diş Çekimi Sonrası Ağrı İçin Ne Yapılmalıdır?

Diş hekiminiz diş çekimi sonrası ağrıyı hafifletmek için size mutlaka bir ağrı kesici ilaç reçete edecektir. Günlük olarak sizin için doktorunuzun önerdiği dozun üzerinde ilaç almamalısınız ve almanız gerektiğinde ne kadar sayıda alabileceğiniz konusunda hekiminiz ile iletişim kurmalısınız.

Dişim çekildi ağrım devam ediyor normal mi, sorusunu merak eden bireylere tavsiye edilen uygulamalardan biri de soğuk uygulama yapılmasıdır. Bir buz torbasını ya da bunun gibi soğuk bir nesneyi yanağınıza koyabilir ve bölgenin uyuşarak ağrı hissinin hafiflemesini sağlayabilirsiniz.

Bu aynı zamanda bölgedeki ödeme de iyi geleceği için diş hekimleri tarafından sıklıkla diş çekimi sonrasında önerilmektedir. İstanbul Diş Klinikleri seçimi yaparken, bu alanda çok dikkatli olunmalıdır.

Bunların dışında ağrı hakkında dikkatli olmanız gereken bir durum vardır. O da diş hekiminizin sizin için tavsiye ettiği ağrı kesici ilacın dışında başka bir ağrı kesici ilaç kullanmanızın doğru olmadığıdır.

Örnek olarak aspirin gibi bazı ağrı kesiciler kan sulandırıcı etki yapar ve diş çekimi bölgenizde kanama oluşmasına, kanamanın durdurulmasının zorlaşmasına neden olabilir. Bu gibi sorunlar yaşamamak adına herhangi bir ağrı kesici markası ile ilgili diş hekiminize danışmalısınız ki doğru ilacı kullandığınızdan emin olabilesiniz.


Categories:


Comments

Bir cevap yazın