Tenis İçin İhtiyaç Duyulan Temel Ekipmanlar

Tenis yüksek kondisyon gerektiren bir spor dalıdır. Orta yaşlardan sonra başlanan tenis sporu için hobi ve eğlenceli vakitler geçirmek için yapılması önerilmektedir. Küçük yaşlarda ya da genç yaşlardan itibaren oynanan tenis sporu sizi profesyonelliğe götürebilir ve tenisin devleri arasına katılabilirsiniz. Yaş, kondisyon, konsantrasyon, aktiflik durumu göz önünde bulundurularak tenise başlanmalıdır. Teniste temel ekipmanlar ihtiyaçları raket, toplar, rahat tenis ayakkabıları şeklinde sıralanabilir. Tenis ayakkabısı normal spor ayakkabıları ile karıştırılmamalıdır. Tenis ayakkabılarının yapısı ve sağlamlığı farklıdır. Bu dikkat edilmesi gereken bir husustur. Teniste alt ve üst vücut aktif kullanıldığı için rahat ve tenise uygun kıyafetler giyilmesi de yararlı olacaktır.

Tenis Ekipmanları

Tenis sporu ile ilgili olarak kullanılan tüm ekipmanların başında temel eşyalar yer almaktadır. Bunlar tenis raketi, tenis topu ve tenis ayakkabısıdır.

Tenis Raketleri

Bu konu hakkında işini hakkıyla yapan Tenis Market ve web siteleri sizleri daha detaylı aydınlatacaktır. Tenis sporunun üç ana ekipmanı raket, toplar ve ayakkabıdır. Raket seçiminde yaş, boy, vücut tipi gibi özelliklere dikkat edilir. Tenis oynarken rahat tutulabilecek, bileği yormayan raketler avantaj sağlamaktadır. İleri seviyeler ve oyun sitilinize göre raket uzunluğu, ağırlığı, kafa şekli, kavrama noktası ve kordajına dikkat etmek gereklidir. Aslında kendinize en uygun raketi deneme yanılma yöntemiyle bulmak daha kolay olabilir. Yeni başlayanlar için (head size) kafa ölçüsü 105-110 inç ve kordaj ağırlığı 250-300 gr aralığında olmalıdır.

Tenis Ayakkabıları

Tenis sporu için üretilen tenis topları ağırlık, esneklik, kabuk yapısı gibi farklı özelliklere sahiptir. Kort şartlarında hız alma, sıçrama, esneme, falso alma gibi dinamikleri yerine getirebilmelidir. Yeni başlayanlar için üçlü, beşli, yedili satılan toplar ideal olacaktır. Tenis ayakkabıları ise oynanacak kort zemin türüne göre seçilmelidir. Zemine uygun seçilen ayakkabılar daha iyi tutunma sağlayacaktır. İleri, geri, sağa, sola, ani duruş ve hızlanışlara dayanacak, zıplama ve sıçramalarda ayak bileğini koruyacak sağlamlıkta olmalıdırlar. Diğer ihtiyaçlarınız olan çanta, kıyafet, şapka, bileklik gibi ürünleri zevkinize göre ve rahatlığınızı sağlayacak şekilde seçebilirsiniz.


Categories:


Comments

Bir cevap yazın