Teniste Şahin Gözü Ne Anlama Gelir

Mevcut oyun dalları içerisinde ciddi bir çeşitlilik olduğunu belirtmek mümkündür. Bu çeşitlilik içerisinde tenis önemli bir yere sahiptir. Özellikle tarihsel geçmişine bakıldığında raketli oyunlar kategorisinde yer alan farklı yapısıyla dikkat çeken bir spor disiplinidir. Birçok insanın ilgi ve ihtiyaçları doğrultusunda beğenisini kazanan tenis oldukça sevilen bir spordur. Ülkemizde de zaman içerisinde hatrı sayılır bir kitleyi meydana getirebilmiştir. Bu beğeni tenise olan ilgiyi artırmakla birlikte söz konusu disiplin ile alakalı bütün detayları daha önemli kılmaktadır. Bu sayede birçok detay merak konusu haline gelmiştir. Tenisle ilgili merak edilen en önemli kavramlardan bir tanesi de şahin gözü teknolojisidir. Bütün dünyada hawk-eye olarak bilinen bu teknoloji birçok anlamda tenis kuralını ve teknolojisini betimlemesi açısından önemli görülmektedir.

Tenis mevcut envanter ve ekipmanı ile ilgi çeken sporlar arasında yer almaktadır. Bu anlamda sahip olduğu ekipmanın yanı sıra söz konusu dijital teknolojilerle de desteklenen bir yapısı vardır. Bu noktada mevcut disiplinin içerdiği oyun kurallarının söz konusu yeterliklere etkisi de daha iyi anlaşılmaktadır. Bilindiği üzere birçok spor dalı için özellikle geleneksel sporlar da olmak üzere oyuncuların hakeme itiraz hakkı bulunmamaktadır. Ancak teniste aksi bir durum söz konusudur. Teniste her oyuncunun her maçta 3 itiraz hakkı bulunmaktadır. Söz konusu itirazların hakem tarafından reddi mümkün değildir. Bu tüm bunların yanı sıra yapılan itirazların çok da fazla bir niceliğe sahip olmadığı da göstermektedir. Buna etki eden en önemli sebebin mevcut disiplinin açık kuralları olduğunu ifade etmek gerekir. Şahin gözü teknolojisi de tam bu noktada devreye girmektedir.

Tenis oyuncularının itiraz hakları incelendiğinde mevcut itiraz haklarının haklı ve doğru bulunması durumunda şartlarda bir değişme olmadığı bilinmektedir. Şahin gözü teknolojisi burada kullanılmaktadır. Bu teknoloji tam olarak tenis kortlarının 8 farklı noktasında yer alan kameralı bilgisayarlardan müteşekkildir. Bu sayede topun dışarı çıkışı veya fileye değmesi gibi durumlar çok daha objektif bir biçimde görüntülenebilmektedir. Söz konusu teknolojinin tüm tenis kortlarında olmadığı bilinmektedir.


Categories:


Comments

Bir cevap yazın